Bez maksas Karostā

FILMA “KAROSTA”

Filmu par Karostas vēsturi iespējams noskatīties Karostas cietuma bufetē. Filma visiem saprotamā koncentrētā veidā sniegs informāciju par Karostas vēsturi – tās izveides cēloņiem, būvniecības gaitu, attīstību dažādos vēstures posmos. Filmas scenārija autori ir vēsturnieki Gunārs Silakaktiņš un Juris Raķis. Filmā izmantoti vēsturiski fotoattēli un kino kadri no privātajām kolekcijām un kino arhīva. Filmas garums ir 15 minūtes.


KAROSTAS ŪDENSTORNIS

Ūdenstorņa siluets Ģenerāļa Baloža ielā pamanāms jau pa lielu gabalu. Tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tas tapis 1905.gadā. Toreiz ar tvaika pumpjiem ūdens noteiktās stundās 3 reizes dienā aizgādāts uz apkārtnes namu bēniņiem, kur to vannās, spaiņos un citās tvertnēs sapildīja Karostas iedzīvotāji. Padomju gados tvaika pumpji aizstāti ar elektriskajiem.

Ūdenstornis saistīts ar Latvijas Neatkarības kara vēstures lappusēm, jo 1919.gada novembrī, Latvijas Armijai atvairot Bermonta-Avalova, t.s majora fon Plēves grupas (aptuveni 5000 karavīru) uzbrukumus, no torņa pa telefonu tika koriģēta sabiedroto –  britu kara kuģu, artilērijas uguns, kurai bija izšķiroša nozīme aizstāvēšanās kaujās.

2020.gada vasarā Karostas ūdenstornis pārtapa par jaunu Liepājas kultūrtelpu. Tagad katru vasaru ūdenstornī apskatāmas ievērojamu Latvijas gleznotāju gleznu izstādes un ir atvērtas publiskas mākslinieku darbnīcas – rezidences.

Atvērts jūnijā, jūlijā, augustā, katru dienu no 13 - 17. 


BRĪVĪBAS TAKA

Brīvības taka ir 10 km pārgājienu taka, kas dod iespēju iepazīt Liepājas nocietinājumu izveides stāstu, uzzināt par Brīvības cīņām 1919. gadā, izbaudīt Karostas dabas daudzveidību, atklāt jaunas vietas Karostā un labi pavadīt laiku brīvā dabā. Vairāk par apskates objektiem Brīvības takā šeit

Takas grūtību pakāpe – viegla. Segums – asfalts, grants segums, zemes ceļš, smilšains meža ceļš. Brīvības taka ir izveidota 2019. gadā, Latvijas Brīvības cīņu simtgadē, sadarbojoties Liepājas pašvaldībai un Karostas glābšanas biedrībai.


VELOBRAUCIENS

Ir sagatvoti vairāki velomaršruti pa Karostu, kuru kartes un aprakstus var saņemt Karostas cietumā vai lejuplādēt Maršruta karte

Maršruts velosipēdiem Pa Karostas meža noslēpumainajām takām”. Šo velo maršrutu varētu dēvēt par urbāno maršrutu, jo tas ved pa ielām, kas katra nosaukta par godu kādam svarīgam notikumam vai cilvēkam. Karostas ielās kādreiz virmoja dzīvība, risinājās svarīgi notikumi. Šeit taču savulaik dzīvoja pat 30 tūkstoši cilvēku – militārpersonas ar savām ģimenēm! Tomēr tagad piedāvājam iepazīt Karostu, izbraukājot to pa noslēpumainām meža takām. Ielām kartē palikuši cēlie nosaukumi, bet tur neviens vairs nedzīvo, jo tā vairs nav pilsēta armijai, bet vieta, kur cilvēki harmoniski sadzīvo ar vēsturi un dabas daudzveidību. Var braukt gan ar parastajiem, gan elektro velosipēdiem. Maršruta garums ir aptuveni 20 km. Pa ceļam ir daudz interesantu apskates objektu, piemēram, bijušais kara hospitāļa morgs, bijušās Liepājas cietokšņa centrālās pulvera noliktavas, tālmēru torņi, 1939.gada lielgabalu pozīcijas, kaprāļa Narkēvica ierakums, Redans u.c. Maršruts ir marķēts posmā, kur tas iet pa Brīvības taku, bet kādam varbūt zināms izaicinājums būs, skatoties kartē, atrast pareizās ielas Karostas mežos.

VELOMARŠRUTS pdf

Velo maršruts “Karosta laiku lokos” ir aptuveni 14 km garš. Šis velo maršruts ir kā vēstures nodarbība, kas ar “dzīvajām bildēm” izstāsta Karostas stāstu. Lai gan “bildes” daudzviet zaudējušas sākotnējo asumu un spozmi, pēc tām varam izsekot Karostas pagātnei, sākot no cara laikiem, kad tika izveidota Imperatora Aleksandra III osta. Par to laiku liecina hidrotehniskās būves, varenais ielu tīkls, monumentālās sabiedriskās celtnes, krāšņās dzīvojamās ēkas. 1919. gada Neatkarības kara varoņi godināti Lāčplēša dārzā. No Latvijas brīvvalsts laika saglabājušies patriotiskie ielu nosaukumi. Padomju laiku mantojums joprojām veido mūsdienu Karostas seju. Pēdējie gadi ienākuši Karostā ar jauniem uzņēmumiem, tūrismu un mākslas aktivitātēm.  VELOMARSHRUTS_WEB


MĀKSLA IZGLĀBS KAROSTU

Karosta – būvēta karam, piedzīvojusi ziedu laikus, postu un pārmaiņu laikus. Tagad – vieta kur cilvēki dzīvo, strādā un atpūšas. Karosta – vieta, kur top māksla. Kopš 2019.gada Karostā katru gadu notiek Karostas festivāls, kuru ietvaros tika radīti mākslas darbi.

Eduarda Dubrovska sienas gleznojums Invalīdu ielā. “No dižā tautas koka lielvaras reiz atstāja vien celmu, kura gredzenos varam skaitīt savu vēsturi un apzināties, kas bijām, bet mūsu saknes ir dziļas un mēs augam no jauna. Ar kopīgu mērķi atbrīvojam asnus no pagātnes važām, lai mēs augtu diži un patiesi brīvi. Veltījums 30 neatkarības gadiem Karostā, 1990.-2020.”

Ziemeļu forti. Clara Cabrera (Spānija) sienas gleznojums “Pētertirgus”, “Elementton” (Karosta) gleznojums “Нептун следит за базаром” un Al Sticking (Francija) sirmgalves portrets. Savu vietu Ziemeļu fortos pie izejas uz jūru atradis viens no Karostas festivāla mākslas darbiem – Madaras Melas veidotais “Bahilu automāts”. Madara pārstāv jauno mākslinieku apvienību 4K, kas apvieno četrus LMA scenogrāfijas nodaļas 2021.gada absolventus. Instalācija “Bahilu automāts” radīta, domājot par tehnoloģisko revolūciju un iedvesmojoties no operas “Einstein on the Beach”. Cilvēki mūsdienās kļūst vairāk robotizēti un attālinās no dabas. Cilvēkiem, kam nav vajadzības un vēlmes veidot fizisku kontaktu ar jūras smiltīm, būs iespēja iegādāties bahilas, jo jūras smiltis taču nav sterilas…

Turaidas ielā 8a karostnieka Alekseja Elementton lielformāta gleznojums “Karosta 360” uz piecstāvu mājas sienas.

Atmodas bulvārī 21 un uz TOP veikala karostnieka Alekseja Elementton lielformāta gleznojumi.


JŪRTAKA

https://baltictrails.eu/lv/coastal/day/3

https://baltictrails.eu/lv/coastal/day/4

Cauri Karostai ved garās distances pārgājienu maršruts Jūrtaka – tā izlīkumo cauri Liepājas vecpilsētai un Jaunliepājai un, šķērsojot Karostas kanālu, nonāk līdz Karostai – militāro un fortifikācijas būvju kompleksam, kuras apskatei ir vērts ieplānot vismaz pusi dienas. Jūrtakas posms ar daudzu fortu un krasta aizsardzības bateriju paliekām var interesēt militārās vēstures entuziastus, taču no iešanas viedokļa tas ir tehniski sarežģītākais Kurzemes piekrastes posms. Aiz Cietokšņa kanāla Jūrtaka īsu brīdi izlokās pa piekrastes pļavu, tad izskrien liedagā un turpinās līdz pat Ziemupei.

Iesakām starp trešo un ceturto takas posmu pārnakšņot Karostā. Un kāpēc gan ne Karostas cietumā?

Visu Jūrtakas maršutu, kuras garums ir ~ 1420 km, varat apskatīt šeit.


EKSKURSIJA PA KAROSTAS CIETUMU

Bez maksas bērniem pirmsskolas vecumā un bērniem ar Ģimene 3+ karti, kā arī, iepriekš vienojoties, dažādām sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām.

!!! Ja vēlaties atbalstīt Karostas glābšanas biedrības darbību un biedrības rīkotos bezmaksas pasākumus un aktivitātes, aicinām ziedot, ziedojuma summu pārskaitot uz biedrības kontu A/S Swedbanka LV58HABA0551004375031 vai ziedojot, apmeklējot Karostas cietumu un kā apliecinājumu par veikto ziedojumu, saņemot piemiņas pastkarti.