Karostas festivāls 2024, otra iespēja

KAD?  1.-9.jūnijāFOTO

PROGRAMMA:

1.JŪNIJĀ Atmodas dārzā, Atmodas bulvārī 6a

16.00  Fotokonkursa “Karostas paradokss” 2024 apbalvošana

18.00   Sezonas atklāšanas koncerts “mosties un atklāj. Karosta skan!”


2.JŪNIJĀ Atmodas dārzā, Atmodas bulvārī 6a

13.00   Bērnu rīts sadarbībā ar ģimenes atbalsta centru "Miera Osta"

14.00 Koncerts ar Madonas pilsētas pūtēju orķestris


8.JŪNIJĀ

14.00 un 14.30 Ekskursija pa Karostu ar gidu ar Libau Train, akcents uz iepriekšējo Karostas festivālu mākslas darbiem. Starts pie Karostas cietuma, biļetes cena 5 eiro.

15.00  mākslas darbu atklāšana Karostas cietumā

15.40 Festivāla mākslas darbu atklāšanas vilciens, starts pie Karostas cietuma, finišs Redanā


REDANĀ, 14.novembra bulvārī 82/86

18.00 Liepājas Leļļu teātra izrāde “Sirēnas dziesma”

19.00 spēles, performances, bufete un mūzika

20.00 Mika Dukura koncerts

22.00 Ballīte un ugunsšovs


9.JŪNIJĀ

16.00 Koncerts MIERS Karostas cietumā

PROGRAMMA:

Karl Jenkins "THE ARMED MAN/A MASS FOR PEACE", izpilda Viļņas universitātes koris, LMMDV orķestris,  diriģente Rasa Gelgotiene.

Pēteris Vasks "Ainava ar putniem", izpilda  Reinis Lapa

Donatas Zakaras "DA PACEM", izpilda Viļņas universitātes koris, LMMDV orķestris,  diriģente Rasa Gelgotiene.

KUR?

Redanā, Karostas cietumā, Karostas Arsenālā, Atmodas dārzā, Karostas bērnu dienas centrā “Cerība bērniem”

CIK? Bez maksas

MĀKSLINIEKI

Daniela Nasoni

Daniela Nasoni Karostas festivālā piedalīsies jau otro reizi. Pagājušogad māksliniece radīja lielformāta sienas gleznojumu Liepājas 3. pamatskolā, ko iespējams apskatīt Lazaretes ielā 8, skolas sētā.

Daniela Nasoni dzimusi Varēzē (Itālija) 1975. gadā, absolvējusi "A. Frattini" mākslas skolu un apguvusi glezniecības specialitāti Breras Tēlotājmākslas akadēmijā Milānā 1998. gadā. Kopš 2000. gada māksliniece ir veltījusi sevi tikai glezniecībai un vairāki periodi viņas radošajā darbībā ir tikuši veltīti ilustrēšanai – gan pasaku grāmatas bērniem, gan sienas gleznojumi valsts iestādēm, piemēram, Macchi slimnīcas fondam Varēzē un Vinčeringenes valsts skolai Vācijā.

Savos darbos Daniela iedvesmojas no pasakām un iepazīstina skatītājus ar iedomu pasauli – ceļojošās mājas, dzīvas būtnes, sapņu tēli.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Daniela apgleznos ēku Karostas bērnu dienas centrā "Cerība bērniem". Māksliniece iedvesmosies šim darbam no dažādiem pasaku tēliem, kas viņai asociējas ar Latviju un Liepāju.


Monta Krafte

Šogad Karostas festivāla mākslinieku pulkam pievienosies Monta Krafte. Līdz šim Monta nodarbojusies ar mākslas festivālu organizēšanu, bet šogad nolēma arī pati piedalīties.

Monta ir absolvējusi Liepājas Lietisķās mākslas vidusskolu un Liepājas Pedagoģijas akadēmijā ieguvusi bakalaura grādu pedagoģijā kā vizuālās mākslas skolotāja.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Monta veidos instalāciju "ILGAS" vienā no Karostas cietuma kamerām. Pēc kā visvairāk ilgojas ieslodzītais cietumnieka kamerā? Monta par savu ieceri stāsta: "Veidojot instalāciju, domāju par dažādām sievietes lomām dzīvē. Manā gadījumā – sieviete, trīs dēlu māte, cietuma priekšniece. Citējot psihoterapeitu Viesturu Rudzīti, "krūtis nav seksuāls, bet sakrāls objekts". Aicinu šo mākslas darbu kā tādu uztvert. Krūtis ir pirmais bērna dzīvē, kas sniedz rūpes, siltumu, drošību, ēdienu, apmierinājumu, maigumu."


Clara Cabrera

Clara Cabrera ir vizuālā māksliniece un rakstniece no Spānijas, kas jau vairākus gadus dzīvo Liepājā. Viņa piedalīsies Karostas Festivālā jau sesto reizi.

2015. gadā Clara Valensijas Politehniskajā universitātē absolvēja tēlotājmākslas studijas, pēc tam studēja profesionālās ilustrācijas kursu ESAT. Viņa ir piedalījusies daudzās izstādēs visā pasaulē un uzstājusies ar dzīvās glezniecības šoviem dažādās Eiropas valstīs, piemēram, Parallax mākslas mesē Londonā, Soho Haus Berlīnē, Blue Balls festivālā Šveicē u.c. Viņa ceļo pa Eiropu, piedaloties mākslas festivālos un veidojot sienas gleznojumus.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Clara veidos instalāciju Karostas cietumā, apvienojot gleznošanas tehniku ar LED gaismām. Viņas veidotie gaismas kubi ir skaisti gleznojumi dienā un rada maģisku atmosfēru diennakts tumšajā laikā.


Elementton

Elementton ir Liepājā iemīļots ielu mākslinieks, karostnieks. Jau vairāk nekā 20 gadu viņš izpauž savu talantu dažādos vizuālās mākslas veidos - grafiti, interjeru un fasāžu apgleznošana, aerogrāfija, gleznas un sienu dekorēšana. Elementton darbi grezno ēku fasādes gan Liepājā, gan Rīgā, gan arī ārzemēs – Vācijā, Dānijā, Itālijā u.c.

Liepājas ielās skatāmi vairāki Elementton radītie mākslas darbi, piemēram, dzejnieces Mirdzas Ķempes ģīmetne, komponista Imanta Kalniņa portrets, projekta "Ielu mākslas portreti Liepājas ielās" ietvaros radītais darbs "Pret vēju". Karostas Festivālā mākslinieks piedalīsies jau piekto reizi, un Karostas vidē skatāmi viņa iepriekšējos festivālos radītie darbi, piemēram, lielformāta sienas gleznojums "Karosta 360" uz piecstāvu mājas sienas Turaidas ielā 8A.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Elementton veidos lielformāta grīdas gleznojumu kultūrvietā Atmodas Dārzs.


Andris Kreicburgs

Andris Kreicburgs ir multimākslinieks, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas absolvents.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Andris veidos ekoloģiski draudzīgu lielformāta mākslas instalāciju Redanā. Šī gada festivāla tēma ir "Otra iespēja", un mākslinieks radīs savu darbu galvenokārt no otrreiz lietojamiem materiāliem, sadarbojoties ar vietējo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu Liepājas RAS.

Vides un ekoloģijas tēma Andrim ir tuva. Nešķiroti atkritumi var nonākt ūdens resursos, izraisot nopietnu vides piesārņojumu, izmainot ūdens ekosistēmas, kaitējot dzīvniekiem un cilvēkiem. Ekoloģiska pieeja šīs problēmas risināšanai ietver atkritumu šķirošanu, pārstrādi un atkārtotu izmantošanu, tādējādi samazinot jaunu resursu izmantošanu un vides piesārņojumu.

Ar savu mākslas darbu Andris vēlas vērst sabiedrības uzmanību uz šo problēmu un tās iespējamajiem risinājumiem, rosinot izmaiņas cilvēku uztverē un paradumos, attieksmē pret vidi. Lai saglabātu tīra ūdens resursus un veselīgu vidi nākamām paaudzēm, ir svarīgi rīkoties tagad, veicot individuālas un kolektīvas darbības, kas ierobežo atkritumu negatīvo ietekmi.


Agrita Cimermane

Agrita Cimermane ir keramikas māksliniece no Kuldīgas. 2021. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedru. Keramika ir Agritas sirdslieta no bērnības. Darbus viņa parasti veido apvienojot skulpturālo un funkcionālo, gan lielizmēra, gan nelielos izmēros. Agrita iedvesmojas no dabas, vēstures un no savas iekšējās pasaules.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Agrita veidos keramikas skulptūras no akmensmasas un  tās būs apskatāmas Redanā, 14. novembra bulvārī 82/86.

Liepājas bērni un jaunieši

Gribam jūs iepazīstināt ar kuplāko mākslinieku skaitu, kas piedalīsies Karostas festivālā – Liepājas un Dienvidkurzemes bērniem un jauniešiem! Mēs ļoti priecājamies par jauniešu un pedagogu aktivitāti un radošumu, atsaucoties mūsu iniciatīvām. Šī jau ir trešā reize, kad jaunieši iepriecinās mūs ar saviem radošajiem darbiem – iepriekš apdarinātie krēsli akcijas "KRĒSLS RELOADED" ietvaros un zero-waste lampas Gaismas festivālā ir bijuši skatītāju iecienīti mākslas objekti.

Šogad atkal aicinājām jauniešus no apkārtējām skolām un interešu izglītības iestādēm piedalīties Karostas festivālā un veidot mākslas darbus – putnus un kukaiņus, no otrreiz lietojamiem materiāliem, tā vēršot sabiedrības uzmanību uz ilgtspējīgas attīstības izaicinājumiem un ekoloģiski draudzīgiem risinājumiem.

Šī gada festivāla tēma būs "Otra iespēja", un jauniešu radītie darbi simbolizēs ekoloģiski draudzīgu mākslu, kas ir harmonijā ar dabu. Putni un kukaiņi kā Karostas festivāla mākslas darbi būs apskatāmi visu vasaru Redanā, 14. novembra bulvārī 82/86.


Agnė Muralytė

Agnė Muralytė ir kustību teātra aktrise un performanču māksliniece no Lietuvas, dzimusi 1989. gadā. Deviņpadsmit gadu vecumā viņa pārcēlās uz ārzemēm, un kopš tā laika rada un izrāda savas performances visā pasaulē. Māksliniece uzstāsies Karostas festivālā jau otro reizi.

Agnė sadarbojas gan ar teātra kompānijām, gan arī uzstājas kā neatkarīga māksliniece. Viņa darbojas arī izglītības un sociālajā jomā. Savas karjeras laikā viņa ir piedalījusies daudzās radošajās darbnīcās, mākslas festivālos, mākslas rezidencēs un citos pasākumos. Mākslinieces mērķis ir izmantot aktiera ķermeni kā galveno izteiksmes un radīšanas instrumentu, aizvietojot skatītājam ierastas darbības ar neparastu uzvedību.

Šogad Karostas festivālā Agnė uzstāsies ar solo priekšnesumu GAZE Redanā. Performance GAZE stāsta par vēlmi iegūt kaut ko, vienlaikus no tā bēgot. Tā ir spēle starp tikšanu atrastam un klīšanu bez mērķa.

Izpildītāja Agnė Muralytė iemieso divus tēlus un stāsta stāstu caur kustībām.Mākslinieces partneri šajā performancē ir trīs objekti – tīkls, nūja un kristāla bumba. Aktiera ķermenis ir galvenais izteiksmes un radīšanas līdzeklis. Performances ideja radīta rezidencē "Theatre du Mouvement" Parīzē, māksliniece iedvesmojusies no Dino Buzzati romāna "The Colomber".


Neviens un Interneta draugi

Neviens un Interneta draugi ir Valda Skareviča un Dāvja Kristapa Aigara audiovizuālo performanču apvienība, kas darbojas dažādu mākslas projektu un koncertu ietvaros.

Abi mākslinieki līdz šim darbojušies dažādos muzikālos projektos – ILLA, The Wet Cigarettes, nejauši – kā arī radījuši kompozīcijas kā solomākslinieki. Dāvis un Valdis ilggadēji darbojas dažādās kultūras sfērās – uzstājas koncertos, veido vizuālu saturu kā arī sniedz tehnisko atbalstu kultūras pasākumos.

Neviens un Interneta draugi šogad piedalījās festivālā "Izgaismotā Liepāja", veidojot audiovizuālu instalāciju "ĒNU SPĒLES’".

Šogad Karostas festivālā apvienība savā performancē apspēlēs festivāla pamattēmu "Otra iespēja". Dažādiem priekšmetiem, kurus iepriekšējie īpašnieki novērtējuši kā nevajadzīgus, tiks dota iespēja pārdzimt kā mūzikas instrumentiem. Festivāla dalībnieki tiks aicināti līdzdarboties performancē ar mūziķiem, radot gan skaņu slāņus, gan perkusīvus elementus.


Andris Kreicburgs un Emīls Ašmanis

Viena no apmeklētāju iemīļotākajām atrakcijām mūsu festivālos vienmēr ir uguns šovs, un arī šogad Karostas festivālā jums būs iespēja baudīt šo uzvedumu ar dzīvu uguni 8. jūnija vakarā Redanā.

Uguns šovs ir dinamisks un krāšņs priekšnesums, kurā izmanto dzīvo uguni, lai radītu gaismas, siltuma, krāsas un skaņas efektus. Uguns šovā tiks izmantoti dažādi uguns elementi, kas skatītājus vienmēr pārsteidz un sajūsmina. Mākslinieki Karostas festivālam ir sagatavojuši jaunu priekšnesumu un šogad pārsteigs skatītājus ar jauniem uguns elementiem.

Ar uguns šovu jūs priecēs mākslinieki Andris Kreicburgs un Emīls Ašmanis. Pēc šova uz āra skatuves turpināsies ballīte ar DJ Ašmani.

Andris Kreicburgs ir multimākslinieks, aizraujas ar ekstrēmām nodarbēm. Viena no tām ir spēlēties ar uguni, radot dinamisku performanci ar neparedzamiem uguns efektiem.

Ceļojot pa pasauli, Emīls Ašmanis ir atvedis mājās daudz dažādu deju ritmu. Apvienojot tos ar saksofona spēli, Emīls ieved klausītāju iepriekš nepieredzētā skaņu pasaulē. Viņš jūs priecēs ne vien ar uguns šovu, bet arī ar mūzikas skaņām.


Koncerts MIERS Arsenālā

9. jūnijā Karostas festivāla ietvaros notiks īpašs pasākums – koncerts MIERS Arsenālā. Tas būs akustiskais koncerts ļoti īpašā vietā – pamestā angārā mežā, Karostas teritorijā.

Koncerts MIERS tiks veltīts pēdējai desmitgadei, kopš Ukrainas ļaudis cīnās pret Krievijas agresiju. Šajā milzīgajā, tumšajā un šausmas iedvesošajā ēkā ir unikāla akustika. Jebkura skaļa skaņa tur skan kā baiss troksnis, savukārt maigāka melodija pastiprinās un piepilda ar brīnišķīgām skaņām ne tikai telpu, bet arī apkārt esošo Karostas priežu mežu un kāpu pļavas.

Koncerta apmeklētāji atradīsies angārā kopā ar mūziķiem. Koncerts notiks tumsā, un mākslinieki tiks izgaismoti ar nelieliem lukturīšiem. Sajūta šajā telpā apmeklētājiem raisīs asociācijas ar patvertni, slepenu patvērumu kara laikā.

Koncerta MIERS programma:

Viļņas universitātes koris izpildīs mūsdienu britu komponista Karla Dženkinsa (Karl Jenkins) skaņdarbu "THE ARMED MAN/A MASS FOR PEACE", diriģente Rasa Gelgotiene. Skaņdarbs veltīts kara tēmai, tā 5 daļas veidotas, radot kontrastu, kur kara dārdi mijas ar cilvēku lūgšanām par mieru. Kori akomponēs Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) orķestris.

Liepājas Simfoniskā orķestra flautists Reinis Lapa izpildīs Pētera Vaska skaņdarbu "Ainava ar putniem".

Noslēgumā tiks atskaņots mūsdienu lietuviešu komponista Donatas Zakaras skaņdarbs "DA PACEM". Skaņdarbs radīts 2022. gadā un veltīts Ukrainai. Koncertā piedalīsies arī pats komponists.


Liepājas RAS

Šogad Karostas festivālu rīkojam sadarbībā ar Liepājas RAS, un uzņēmuma radošie darbinieki ir sagatavojuši festivāla tēmas "Otra iespēja" iedvesmotu vides objektu ar nosaukumu "Radības vāks".

Liepājas RAS ir uzņēmums, kura galvenais mērķis ir nodrošināt videi draudzīgu, efektīvu un ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanu Liepājas pilsētā un reģionā. Uzņēmums aktīvi piedalās arī sabiedrības izglītošanā par ekoloģijas jautājumiem.

Karostas festivālā redzēsiet ne vien vides objektu, bet būs iespējams arī piedalīties spēlē.

Pārdomājot katru pirkumu, mēs varam mainīt pasauli! Tas ir galvenais vēstījums, kas iemiesots "Liepājas RAS" radītajā skulptūrā "Radības vāks".

Skulptūra veidota no dažādiem materiāliem, kas nonākuši atkritumu poligonā iznīcībai. Tā ir kā atgādinājums tam, ka visam ir savs laiks, un agri vai vēlu katra nopirktā lieta zaudē savu aktualitāti un nonāk atkritumos. Atkritumu konteiners, no kura radība lien ārā, vērš uzmanību uz to, ka izmestais nekur nepazūd, ka uz planētas atkritumu izmešanai paredzētā vieta ir ierobežota.

Tādēļ šī skulptūra nav tikai mākslas darbs, bet arī ceļvedis. Tā aicina mūs domāt par to, kā izvēlamies dzīvot, un kādas pēdas atstājam šajā pasaulē. Katram no mums ir iespēja šodien mainīt nākotni, ieviešot mazas, bet svarīgas izmaiņas mūsu ikdienas ieradumos, lai kopā radītu mājvietu ne tikai sev, bet arī visai dzīvajai dabai.

Skulptūras idejas autore ir Liāna Palma, tehniskais izpildītājs – Aldis Silis. Skulptūru varēs aplūkot Redanā.


Lāsma Gailīte

Lāsma Gailīte ir absolvējusi Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolu, pēdējos sešus gadus veltījusi tetovēšanas mākslai. Ikdienā māksliniece veido ilustrācijas, komerciālās mākslas, dizaina, grafikas darbus pēc individuāla pasūtījuma. Galvenokārt Lāsma savus darbus rada digitālā formātā, bet personīgos projektus realizē grafiski sirreālā stilā uz papīra.

Šogad Karostas festivāla ietvaros Redanā tiks izstādīta darba "Tumšie ūdeņi" digitalizēta reprodukcija.

Par darba ideju autore saka: "Vides piesārņojuma saknes iestiepjas dziļi vēsturē, pat līdz agrīnajiem civilizācijas aizsākuma laikiem. Zemkopībā izmantotās metodes, industriālās revolūcijas attīstība, efektīvas enerģijas ražošanas iespējas, sanitāras vides nodrošināšana, medicīnas zinātņu progress, kā arī importa un eksporta industrijas izaugsme ir kas tāds, ar ko mēs varam lepoties un definēt to kā cilvēka varēšanas apliecinājumu.

Šīs izaugsmes upuris ir mūsu planēta, mūsu senču dievi, citu sugu brāļi un māsas, kā arī mūsu pēcteču labklājība.

Pieprasījums rada piedāvājumu, tādēļ nav vienkārša risinājuma cilvēces radītajai piesārņojuma problēmai. Patērētājam, ražotājam, produkta vai pakalpojuma tirgotājam – atbildība jānes mums visiem savu spēju robežās.

Sistēmai atkritumu šķirošanai, pārstrādei, apzinīgai produktu ražošanai un tirgošanai ir būtiska ietekme. Cilvēces primitīvā tieksme pēc komforta, laimes, piepildījuma, sociālas pieņemtības, fiziskas un finansiālas stabilitātes tiek asociētas ar pārākumu vienam pār otru, ar spēju atļauties, iegādāties, radīt, darīt vairāk un vairāk.

Ja mēs visi apzinātos, ka mūsu īpašumi, tehnoloģijas vai priekšmeti, kuri mums pieder, nedefinē mūsu vērtību, iespējams, ka pasaule tad nebūtu ieskauta vienaldzības gružos. Mums nebūtu jāmēģina atrisināt tik daudzšautņaina, globāla, vides postoša problēma, ja musu sabiedrība nevērtētu laimīgu cilvēku pēc kritērija, cik daudz tam pieder mantiskā mērvienībā.

Šajā kopīgajā sistēmas reformā ir manāms progress, esi daļa no tās!"


Miks Dukurs

Ar koncertu Redanā 8. maija vakarā skatītājus priecēs iemīļots latviešu mūziķis – Miks Dukurs ar grupu. Miks ir aizrautīgs dziedātājs, kas spēj iekustināt jebkura klausītāja sirdi.

Miks Dukurs ir ne vien dziedātājs, bet arī mūzikas autors un producents. Viņš dzimis 1988. gadā muzikālā ģimenē — tēvs ir basģitārists, jaunākā māsa Paula – dziedātāja. Pats Miks savu muzikālo karjeru uzsācis jau bērnībā – 2003. gadā piedalījies Bērnu Eirovīzijas dziesmu konkursa Latvijas atlasē. Miks izdevis vairākus studijas albumus - "Summa", "Crew", "Promise" un "33".

Šogad Karostas festivālā Mika koncertā Redanā dzirdēsiet plašu muzikālo repertuāru.